• Tichá 229/39 - 044 12 Nižný Klátov
  • Pondelok - Piatok
    od 8:00 - do 18:00
Montáže Klimatizácií

0948 866 623

zavrieť

Odpovede od odborníkov!

Často kladené otázky

Toto sú najčastejšie otázky týkajúce sa KLIMATIZÁCIE, dimenzovania a ďalších nastavení. Ak nižšie nenájdete odpoveď na svoju otázku, neváhajte nás kontaktovať.

  • Predpredajné Otázky
  • Servisné Otázky

Aká je predpokladaná životnosť môjho klimatizačného systému?

Ako často používate systém, vek systému, jeho značku a model a či bol alebo nebol pravidelne servisovaný počas jeho životnosti, to všetko môže zohrávať významnú úlohu v tom, ako dlho vám váš systém vydrží. Klimatizácie majú technickú trvácnosť približne 15 - 25 rokov.

Robíte aj predprípravu? Čo to obsahuje?

Samotný pojem predpríprava zahŕňa montáž CU medeného potrubia, komunikačného kábla, napájacieho kábla, tieňovacích káblov, kondenzačnej hadičky a to buď do okrasnej lišty alebo do drážky v stene. Drážku vieme vyfrézovať do tehly, panelu, betónu, Ytongu, SDK steny. Trvanie montáže predprípravy je od 1 hodiny do 5 hodín.

Čo obnáša obhliadka? Je táto služba spoplatnená?

V rámci našich služieb poskytujeme aj obhliadku miesta montáže v rámci Košíc zdarma. Obhliadka trvá od 30 – 60 minút. Na nej si prejdeme komplet celé technické prevedenie montáže, porozprávame sa o modeloch, aktuálnych trendoch v klimatizáciách a poradíme s výberom.

Koľko stojí klimatizácia?

Realizácia vašej novej klimatizácie sa bežne skladá z troch častí. Sú to klimatizačné zariadenia, montážny materiál a montáž. Presnú cenu teda vopred bez obhliadky nie je možné odhadnúť.

Cenu dodávky klimatizácie na kľúč okrem ceny samotného vybraného klimatizačného zariadenia ovplyvňuje vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou, spôsob inštalácie vonkajšej aj vnútornej klimatizačnej jednotky, typ stavebného materiálu (betón / tehla... ), počet prestupov cez murivo, spôsob vedenia chladiarenských potrubí a kabeláže (do žľabu / zamutovať do steny), spôsob odvedenia kondenzátu, spôsob a vzdialenosť napájania elektrickou energiou.

Akú silnú klimatizáciu potrebujem?

V prvom rade je dôležité si povedať, že vnútorná klimatizačná jednotka je určená na klimatizovanie tej miestnosti, v ktorej sa nachádza. Toto platí bez ohľadu na výrobcu.

Vnútorné klimatizačné jednotky sú svojou konštrukciou, svojim vzduchovým výkonom a systémom regulácie takto vymyslené, nie je preto možné komfortne využívať jednu vnútornú klimatizačnú jednotku pre viac ako jednu miestnosť, jednoducho budete mať v každej ďalšej miestnosti teplotu a vlhkosť vyššiu ako bude požadovaná a ak sa budete snažiť dosiahnuť v ostatných miestnostiach nižšiu teplotu, výsledkom bude podchladenie tej miestnosti, v ktorej sa vnútorná klimatizačná jednotka nachádza.

Ale aby sme sa dostali k číslam. Bežne platí, že pre komfortné vychladenie miestnosti (18 oC – 25 oC) je potrebných 50W na jeden meter kubický. Pri bežnej výške bytov na Slovensku, približne 2,6m, teda rátame 130W na jeden meter štvorcový. Ak teda máte izbu rozmeru povedzme 4x5 m, ide o 20 m2 a teda potrebujete klimatizáciu s výkonom 2600W (2,6kW).

Čo môžem očakávať od klimatizácie s tzv. split systémom?

Klimatizácia pomocou split systému pozostáva z jednej vnútornej jednotky a vonkajšej jednotky a slúži k úprave teploty interiérového vzduchu, bez vlhčenia, či vetrania. V odbornej terminológii teda ide o cirkulačné chladenie, resp. kúrenie. Vzduch z miestnosti cirkuluje pomocou ventilátora cez filter, výmenník vnútornej jednotky, kde dochádza k jeho ochladeniu, resp. ohriatiu a následne je distribuovaný späť do miestnosti. Sprievodným javom pri chladení je aj odvlhčovanie vzduchu.

Čo všetko okrem chladenia klimatizácia dokáže?

Súčasné klimatizačné zariadenia poskytujú okrem chladenia aj dokurovanie v prechodných obdobiach a sú použiteľné prakticky celoročne. Vzhľadom na svoju energetickú účinnosti tvoria zaujímavý doplnok k ostatným systémom vykurovania. Energetická účinnosť súčasných klimatizácii je deklarovaná na energetických štítkoch. Moderné klimatizácie dnes už štandardne dosahujú hodnoty A, u špičkových modelov aj hodnoty A+++.

Kde môžem klimatizáciu umiestniť a aké tvary a možnosti existujú?

Pre zabezpečenie skutočného komfortu výrobcovia vyvinuli celý rad vnútorných klimatizačných jednotiek, ktoré sa dajú montovať na steny, alebo do znížených podhľadov, ale napríklad aj ako radiátor pod okno. Môžete si vybrať jednotku v základnom prevedení, ktorá svojimi parametrami spĺňa štandardné kritéria, ale samozrejme máte možnosť siahnuť aj po zariadeniach so špeciálnymi funkciami ako napríklad ultratiché prevedenie, rôzne druhy filtrácie a úpravy vzduchu. Nevkusné plastové "škatule" v obývačke sú už skutočne minulosťou. Trendom súčasnej doby sú rôzne dizajnové prevedenia, ktoré na pohľad klimatizáciu ani nepripomínajú. Je možné si vybrať jednotku vybavenú elegantným podsvietením, ktoré vedia interiér vkusne dotvoriť.

Aká je to multisplitová klimatizácia?

Multisplitová vonkajšia jednotka umožňuje používanie viacerých vnútorných jednotiek naraz. Zväčša dokáže riadiť 2 až 5 vnútorných jednotiek rôzneho typu súčasne.

Mám problémy s dýchaním / som alergik, je pre mňa klíma vhodná?

Dobre udržiavaná, navrhnutá a správne nainštalovaná klimatizácia prispieva k zdravému prostrediu. Vďaka vplyvu na vlhkosť obmedzuje vytváranie prachových čiastočiek a plesní, čo je pozitívne najmä pre ľudí s alergiami. Všetky vnútorné jednotky sú vybavené filtrami. V závislosti od typu zariadenia a požiadaviek zákazníka, spôsob filtrácie môže byť rôzny. Účinnosť filtra začína pri zachytávaní prachových častíc, ale môže odstraňovať aj jemný prach a peľ, baktérie, vírusy, pachy, ale aj mikróby a dym.

Čo znamená invertorová klimatizácia?

Invertorová klimatizácia má množstvo výhod, ktoré súvisia s jej rozdielnym fungovaním. Inventor totiž dokáže zmeniť frekvenciu napätia pre kompresor v širokom rozsahu (15 až 105 Hz). Takto dokážeme regulovať výkon klimatizácie v rozmedzí 20 – 100 % požadovaného výkonu. Najväčšou výhodou je jej úspornosť. Dôležitá je vysoká energetická účinnosť. Oproti konvenčným on/off klimatizáciám dokáže invertor dosiahnuť požadovanú teplotu v miestnosti oveľa rýchlejšie. Následne už len udržiava teplotu na stanovenej úrovni. Vďaka plynulej regulácie zaistíme odoberanie len takého výkonu, ktorý je dôležitý. V tomto prípade nedochádza takmer k žiadnym energetickým stratám pri rozbiehaní kompresora. Nenastáva ani prechladzovanie, ktoré je tiež spojené s vyššími stratami.

Môžem spať pri zapnutej klimatizácii?

Inštalácia klimatizácie vyžaduje odborné náradie a prístroje, preto ju musí vykonať odborný technik. Ďalším dôvodom je, že klimatizácie obsahujú chladivá – látky podliehajúce Kjótskemu protokolu, preto sa vyžaduje, aby inštaláciu a servis klimatizácií vykonávali iba oprávnené osoby.

Ako je to s odvodom kondenzu?

Kondenz je voda, ktorá vzniká pri chladení vo vnútornej jednotke, ide prakticky o demineralizovanú vodu, je to vlhkosť z vašej miestnosti, ktorá sa vyzrážala na výmenníku vnútornej klimatizačnej jednotky. Kondenz je najlepšie odviesť samospádom, pričom musí byť dodržaný minimálny spád 1 cm na meter. Ak odvod kondenzu samospádom nie je možný, použije sa čerpadielko na odvod kondenzu. Tomuto sa však snažíme, ak je to možné, vyhnúť. Čerpadlo kondenzátu má svoju hlučnosť a keďže je spravidla umiestnené v interiéri, môže pôsobiť rušivo, najmä v noci.

Aké funkcie má klíma?

V súčasnosti sa klimatizácia využíva hlavne na vychladenie miestnosti v lete, avšak klimatizácia má aj viacero iných využití. Čoraz častejšie sa využíva ako sekundárny ohrev pri vykurovaní priestorov a miestností. Spravidla je využitie klimatizácie pri vykurovaní obmedzené len jedným faktorom, a teda prevádzkovou teplotou. Klimatizácia dokáže vykurovať do -15 °C vonkajšej teploty. Ďalšími funkciami je odvlhčovanie priestorov, čistenie vzduchu od baktérií, alergénov a peľov.

Čo znamená „inverter“?

“Inverter“ je termín pre elektronický diel moderných klimatizácií, ktorý umožňuje, aby kompresory pracovali s premenlivou rýchlosťou, a tak plynulo upravovali svoj výkon podľa vašej potreby. V porovnaní so staršími klimatizáciami, spotrebuje inverterová jednotka počas celej chladiacej sezóny o 30 – 50 % menej elektrickej energie. Šetrí tak nielen životné prostredie, ale i vaše náklady na energie.

Akú záruku poskytujete?

Poskytujeme predĺžené záruky na rôzne značky klimatizácií. Pri domácom použití poskytujeme 5 ročnú záruku na klimatizácie značky Samsung a ročnú záruku na klimatizácie značky Daikin. Podmienkou predĺženej záruky je vykonanie servisu 1 x za rok.

Aké sú trendy a možnosti ovládania klimatizácie?

Vývoj zariadení je dnes prísne smerovaný k znižovaniu nepriaznivých vplyvov na životné prostredie. Dôvodom je práve zvyšujúca sa účinnosť ale tiež špeciálne vyvíjané chladivá. Široká variabibilita poskytuje záujemcovi podľa jeho priorít možnosť vybrať si presne to, čo potrebuje. U vyšších tried produktov sú možnosti ovládania klimatizácie veľmi široké. Ovládať svoju klímu môžete prostredníctvom vzdialených prístupov už aj cez internet s využitím pohodlnej aplikácie.

Aká je zdravá teplota v miestnosti?

Nastavenie klimatizácie neodporúčame na teplotu pod 25 °C a nie viac ako o 6 °C pod hodnotu vonkajšej teploty. Napríklad ak je vonkajšia teplota 32 °C, teplota v miestnosti by nemala byť nižšia než 26 °C. Počas extrémne horúcich dní však môžete rozdiel navýšiť, dodržte však teplotný rozdiel maximálne 10 °C. Tak predídete šoku z veľkého teplotného rozdielu pri prechode z chladného do horúceho prostredia.

Môžem si klimatizáciu nainštalovať sám?

Inštalácia klimatizácie vyžaduje odborné náradie a prístroje, preto ju musí vykonať odborný technik. Ďalším dôvodom je, že klimatizácie obsahujú chladivá – látky podliehajúce Kjótskemu protokolu, preto sa vyžaduje, aby inštaláciu a servis klimatizácií vykonávali iba oprávnené osoby.

Odporúčate mobilnú klimatizáciu?

Jednoznačne nie. Tieto jednotky sú hlučné a neefektívne. Na vývod teplého vzduchu potrebujete vysekať obrovskú dieru cez stenu.

Úroveň pohodlia
a služieb , ktoré si zaslúžite!

Úroveň pohodlia
a služieb , ktoré si zaslúžite!

Už viete, čo potrebujete? Priveďte svojho technika hneď teraz a určite si pozrite naše špeciálne ponuky.

Už viete, čo potrebujete? Priveďte svojho technika hneď teraz a určite si pozrite naše špeciálne ponuky.

Požiadavka o obhliadku

Máte ďalšie otázky?

Ak máte otázku týkajúcu sa vykurovania, chladenia alebo kvality vzduchu, opýtajte sa našich odborníkov. Sme tu, aby sme vám pomohli! Ak chcete položiť otázku, vyplňte formulár.